SÜRÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ HIZLA DEVAM EDİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 10 ayda 3 bin 407 kişiye ‘sürü yönetimi’ eğitimi verildi. Eğitime katılanlara günlük 20 TL, eğitimli kişiyi işe alacak işletmelere ise 5 bin lira ödeniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve İŞKUR ile birlikte yürüttüğü “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamında, 10 ayda 3 bin 407 kişiye eğitim verildi.

120 saatlik eğitime halen sürü yönetimi elemanlığı yapan veya aday, sosyal güvence kapsamına alınma niteliklerine sahip, okuma ve yazma bilen veya en az ilkokul mezunu olan, bedenen sağlıklı ve eğitim konularına ilgi ve ihtiyaç duyanlar ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlar katılabiliyor.

– Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre sürü yönetimi elemanı sertifikasına sahip kişileri istihdam eden işletmelere teşvik ödemesi de yapılacak. Açıklamada “Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere yılbaşından itibaren 5 bin lira sürü yöneticisi istihdamı desteği ödenecek” denildi.

– Açıklamaya göre İŞKUR’un da eğitime katılan kursiyerlere günlük 20 lira ödeme yapıldı. 81 il merkezi ve ilçelerde yapılacak ve 3 yıl boyunca sürecek eğitim programına katılmak isteyenler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilecek.

EĞİTİMDE NELER VAR

Proje kapsamında kursiyerler; koyun ağılı ve keçi barınağı kurma, koyun ve keçi ırkını seçme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, sürüyü bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma ile sağım yapabilme konularında eğitim veriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.